Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub pod wpływem alkoholu.
Choć na pierwszy rzut oka pojęcia te wydają się tożsame to jednak takie nie są.
Zgodnie z art 115§16 k.k. stan nietrzeźwości zachodzi gdy:
- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
- zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Natomiast definicja stanu po użyciu alkoholu ukryta jest w art. 46 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. O takim stanie mówimy gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 promila do 0,5 promila albo obecności w wydychanym powietrzu od od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3
Rozróżnienie to jest kluczowe z punktu widzenia odpowiedzialności karnej. W pierwszy przypadku będziemy mieć do czynienia z przestępstwem. W drugim, jedynie z wykroczeniem.
Pojawia się zatem pytanie jaka kara grozi za wykroczenia, a jaka za przęstepstwo. Co do zasady wykroczenie zagrożone jest karą aresztu albo grzywny do 2500 zł. Przestępstwo zaś karą pozbawienia wolności do lat 3. Podjęcie skutecznej obrony umożliwia uzyskanie kary łagodniejszej, kary innego rodzaju np. grzywny lub zastosowanie środka związanego z poddaniem sprawcy próbie np. warunkowego umorzenia postępowania.
Często jednak najbardziej dolegliwą sankcją jest nie sama kara ale orzekany wraz z nią środek karny, czyli zakaz prowadzenia pojazdów.
W przypadku wykroczenia prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu obligatoryjne jest orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów. Orzeka się go w miesiącach i latach na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
Przęstepstwo prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholi zagrożone jest minimum (!) trzy letnim zakazem prowadzenia pojazdów. W określonych przypadkach może on być nawet dożywotni.
Jednak, przy spełnieniu kilku przesłanek, możliwe jest nawet uzyskanie warunkowego umorzenia postępowania, które wiąże się z możliwością zasądzenia krótszego, nawet rocznego, zakazu prowadzenia pojazdów. Jest to najkorzystniejsza opcja z punktu widzenia sprawcy przestępstwa. Aby to osiągnąć konieczne jest jednak podjęcie działań na jak najwcześniejszym etapie postępowania. Najlepiej przed pierwszym przesłuchaniem podejrzanego. Pamiętaj, że niewskazane jest uczestnictwo w takim przesłuchaniu bez obecności obrońcy. Twój reprezentant będzie mógł czuwać nie tylko nad prawidłowym przebiegiem przesłuchania ale także pomoże w pełni przedstawić twoje stanowisko w sprawie. Z doświadczenia wiem, że złożenie klarownych i spójnych wyjaśnień znacząco ułatwia przekonanie sądu do zaakceptowania wniosku o warunkowe umorzenie postępowania.
Zależnie od przypadku zakaz ten może dotyczyć wszystkich pojazdów czy też pojazdów określonego rodzaju. Tam gdzie jest to możliwe konieczne jest użycie odpowiednich argumentów aby przekonać sąd do pozostawienia sprawcy niektórych uprawnień do prowadzenia pojazdów określonych rodzajów.
Powyżej pokrótce przedstawiłem kilka zagadnień związanych z konsekwencjami prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Niezbędne jest więc jak najszybsze skonsultowanie się z prawnikiem doświadczonym w tego rodzaju sprawach celem podjęcia właściwych kroków.
Jeżeli chcesz zasięgnąć bardziej szczegółowych informacji lub poszukujesz pomocy prawnej to zapraszam do kontaktu telefonicznego.